Mashinky.cz

Elektrifikace, nápady a něco pro pobavení

Ahoj Mashinkáři!

Jak už název napovídá, probereme si zlehka téma, které sám Honza nakousnul na facebooku.

A tak vlastně začala myšlenka vytvořit z původní dekorace přímo herní mechaniku.

Elektrifikace ve hře se dá využít mnoho způsoby a ještě než se do nějakého využití Honza pustil, ptal se hráčů k čemu konkrétně by mohla elektrifikace sloužit.

 

Zde máme tedy následně souhrn nápadů od hráčů, kteří se k příspěvku vyjádřili a k čemu by vlastně elektrifikaci využili právě oni:

 • vylepšení a podpora pro průmysl a města

Asi jako hlavní a nejvíce se opakující nápad byl pro dobrovolné vylepšení pomocí elektrifikace právě měst a průmyslu pro větší efektivitu (produkci a zpracovávání materiálu, rychlejší růst měst a generování většího počtu cestujících).

 • elektrifikace měst a vyšší výnos elektřiny z elektráren? Každopádně pravý Mashinkář by určitě nejradši vozil nabité baterie do měst a vybité do elektrárny

Což bych popravdě ocenil i já, akorát to s realitou nemá mnoho společného, že by se takto převážely prázdné/plné články baterií k plnění, ale jako výrobek „baterie“ do měst by se to klidně dalo.

 • elektrifikací zefektivnit systém měst – začnou vyrůstat větší bytové domy, které pojmou více obyvatel

Zde je vidět, že nápad zahrnuje i ten estetický upgrade, kdy se nám nezmění pouze čísla, ale také vzhled města obohacený o vyšší budovy. Což by také mohlo znamenat, že větší město nemusí být větší právě rozlohou.

 • osvětlení městských částí v nočním režimu

Spíše vizuální upgrade, ale rozhodně by to stálo za to, projížďka kolem osvětlených měst. Noční obloha, vy ve vlaku, který stoupá až k vrcholku hory a vidíte v dály osvětlená města a továrny. 😯

 • třeba upgrade výrobních budov, aby se do nich třeba nemuselo na provoz vozit uhlí, třeba do železárny, možnost elektrické pily v lese pro vyšší efektivitu, atd…

Tady bych tento nápad označil spíše ekologický a dle vývoje společnosti logický viz.elektrické pily.

 • k nabíjení aut, tramvají, vlaků, továren/provozu, elektricky zvedací most až budou lodě? předpokládám že předposlední/poslední dekáda bude elektrická?

Zde bude zajímavé, jak se nám prakticky elektřina bude prolínat mezi posledními érami a hlavně v dalších typech dopravy. V dnešní době dochází bez elektřiny prakticky k celkovému kolapsu fungování společnosti. 😀

 • trolejbusama a tramvajema

Tohle zavání novým obsahem stejně jako u předešlého nápadu, akorát realizace tramvají (u nás by to teda byly šaliny) a trolejbusů by asi nebyla zrovna brnkačka.

 • vysokorychlostní tratě, monorail (případně obdoba existující ve Wuppertal) či magnetický polštář? – pro poslední 7.epochu

Tak tohle si myslím, že by se mohlo stát skutečností a určitě to bude pecka! 🙂

 • elektrické lokomotivy
 • napájení určité oblasti žel.sítě => žádné el. = žádné el.lokomotivy (pozn.že už teď nejsou el.lokomotivy moc atraktivní a další podmínky by je ještě víc zneatraktivnily)

Pokud by se jednalo o podmínku (elektrifikovat síť železnice) pro možnost mít elektrické lokomotivy, tak by se rozhodně stal tento typ dopravy ještě méně atraktivní jak už několikrát Honza poznamenal.

 • u kopce zvýšení výkonu lokomotiv pomocí rozvodny

Takže by lokomotiva na elektrický pohon v kopci vystřelila jak kdyby chytla druhý dech. 🙂

 

Nápady, které byly myšleny jako vtip (aspoň doufám 😀 i když některé by byly realizovatelné), pro odlehčení tedy seznam nápadů:

 • pro napájení laserových věží

Pecka! V multiplayeru se z toho tedy stává bojová strategie.

 • na 1. dubna udělat patch, že za elektro tokeny se budou těžit bitcoiny

A doopravdy tam ty bitcoiny těžit i po 1.dubnu.

 • reklamní displaye na zastávkách

Tohle není až tak špatný nápad, jen by to pak znamenalo další požadavek i blikací názvy „večerka“ na obchodu ve městě.

 • napájení metra

Metro by rozhodně ulehčilo síti na povrchu a pokud by sloužilo pouze pro dopravu osob, tak by to nemuselo být až tak nereálné.

 • udělal bych z nich ohradník pro Norské troly, aby mi nešlapali po železnici

Nechtěl by opravdu zažít hru, kdy mi Norští trollové šlapou po trati.

 • By tam (na dráty) mohly sedat vlaštovky a na zatroubení lokomotivy by odletěly

Tohle by byl pěkný grafický upgrade, navíc pokud by se generování vlaštovek vztahovalo k ročnímu období stejně jako v reálném světě.

 • elektrické křeslo a k tomu se váže vtip (spíše poznámka od jiného uživatele) ze života, „nedávno mi žena říkala, že rozdíl mezi dovolenou a rodičovskou dovolenou je asi jako mezi křeslem a elektrickým křeslem“

K tomu asi není co dodat 😀

 

No a nakonec perlička v podobě krásně rozepsaného příspěvku od Adama V., který tuto problematiku rozebral skutečně dopodrobna.

„Ehm… k napájení superchargerů. Budou potřeba. Hodně jich bude potřeba.

Mohly by pak do osmé éry generovat další žetonky – emisní povolenky na benzínová a dieselova autischka a dieselové mashinky. A další by mohl člověk získat stavbou větrníků (no nebyl by to krásný pohled z vláčku projíždět kolem takové větrné elektrárny ?), solárních elektráren a bateriových úložišť. A možná i stavbou chemiček na výrobu kapalného vodíku, ten se stejně bude určitě hodit do deváté nebo desáté éry.

Na začátku osmé éry člověk nafasuje emisní povolenky pro všechno a každý rok se jich pětina smázne. Buď začne urychleně měnit auta a mašiny za elektrické, nebo bude muset přes povolenky dotovat provoz jiných aut na baterky.

A kdyby člověk ty dráty natáhl k okraji mapy, tak by ho to jako v SimCity mohlo propojit se sousedním státem a mohl by elektřinu vyrobenou v uhelných elektrárnách prodávat sousedům, co kvůli výrobě zelené elektřiny nejsou soběstační.

Bude to jako ze života. ?

P. S. Když to tak po sobě čtu, to zní jako strašná blbost, že jo?“

 

K čemu byste elektrifikaci využili vy? Máte jiný nápad, který tu ještě nezazněl?

Zdroj: Facebookpage Mashinky

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..