Mashinky.cz

Hračička, fanoušek, který baví komunitu Mashinek svými úpravami.

Mashinky v budoucnu nabídnou různé módy od samotné komunity hráčů přes Steam workshop. Takže bude možné si vytvořený mód vybrat, nahrát, vyzkoušet, případně zase smazat a tak stále dokola. Je tedy jasné, že módy nabídnou nové scénáře, úkoly, události, krajiny, vlaky, vozidla, …

Jednou z úprav, které nabídnou jsou nové modely vlaků a tou se právě baví jeden z nás. Říká si Hračička a je opravdu šikovný.

Ti z vás, kteří se pohybují na discordapp chatu, tak zajisté na jeho screenshoty již narazili. Pro ostatní je tento článek, aby více přiblížil čím se dá bavit mimo samotného hraní Mashinek. Proto následuje tento menší rozhovor a představení jeho dosavadních prací.
Snad se nebude někdo zlobit, když to nazveme přímo módováním. 🙂

Kolik ti je let a i když je to dost výstižné, tak proč zrovna nick „Hračička“?
40+ 🙂 Hračička nejlépe vystihuje můj přístup ke hraní. Poprvé jsem to použil v jiné hře.
Jak dlouho se zajímáš o hry s tématikou vlaků a vlaky samotné?
Jako kluk jsem stavěl vláčky. velikost H0 (1:87) to bylo v osmdesátých letech.
Jaké hry (s tématikou vlaků) máš už za sebou?
Poprvé to bylo něco na ZX spectru, moc si to nepamatuju. Pak to byl původní Transport Tycoon v době kdy vznikl. O hodně let později jsem hrál Railroad Tycoon 2. A teď Mashinky. Trefily se zrovna do období kdy jsem se na vlně nostalgie jel podívat do železničního Depozitáře v Chomutově.
Proč tě nadchla právě hra Mashinky?
Mám rád vláčky a rád buduju. Líbí se mi způsob ovládání a otevřenost světa.
Kdy tě začalo zajímat módování, v jaké hře jsi něco poprvé upravil a co to bylo?
Jestli se to počítá tak na ZX spectru jsem si pro sebe dělal překlady. Jinak jsem se tím nijak zvlášť nezabýval. Až když jsem začal hrát Mashinky, tak jsem silně zatoužil vidět klasické parní lokomotivy ČSD se zelenými vagóny typu „Rybák“. Začal jsem prohlížet soubory a hledal souvislosti. Protože jsem od počítačů a býval jsem programátor, tak jsem se trochu zorientoval. Se 3D programy jsem měl nulovou zkušenost a všechno jsem musel objevit systémem pokus/omyl. Naštěstí dnes máme strejdu Gůgla.

K Modování v Mashinkách je třeba říct následující: Ano jde to, ale zatím jen ve formě experimentu. Chce to velkou míru trpělivost, množství času a smířit se s neúspěchy. Pokud nemáte profi 3D software a nechcete pirátit tak je třeba hledat vhodné nástroje a naučit se je používat. A respektovat jejich omezení. Tvorba vlastních modelů lokomotiv a vagonů je marná práce, když vidíte na fórech hráčů TRAINZ nebo Train Simulátoru, že všechny České i zahraniční modely už někdo udělal (a líp), takže se pouze čeká až se některý z autorů rozhoupe a překonvertuje to.

Kolik času ti cca zabere nějaký mód v Mashinkach?
Nelze specifikovat. Například „pouštní“ mapu z divokého západu jsem dělal jedno odpoledne až do noci. Nejvíc času zabralo upravit textury vagonů, a pak přijít na to jak zničit trávu. Textura na americké diesly byla záležitost desítek minut, ale následující ladění drobných nedostatků, přijít na to jak dostat více lokomotiv za sebe a udělat mapu na které by to vyniklo, trvalo hodiny. Naimportovat model mi původně trvalo hodiny, pak desítky minut a teď už minuty. Výroba vlastního modelu jsou hodiny a hodiny času. Udělat funkční „Pivní“ mód je záležitost na desítky minut, pokud bych vystačil s modely které jsou již ve hře.
Jaké módy jsi do Mashinek už vytvořil (včetně nezveřejněných)?
Tohle nedokáži plně odpovědět, protože nic z toho co jsem udělal nelze považovat za plnohodnotný mód. Můžu použít desítky lokomotiv a vagónů, ale zatím je nemůžu předávat dál. Stále jsou tu nějaké nevyřešené technické potíže, je tu otázka autorských práv a hra se pořád mění.
Velice děkuji za rozhovor, který nám více přiblížil co stojí za těmi pěknými úpravami.

S vašimi nápady se můžete rozepsat v tématu na fóru, které Hračička založil Jaký mód si přejete?

Následující galerie obsahuje screenshoty jako western, úpravu mostu, rozpracovaný model, model se sudy, nádraží, noční dobu nebo jak vypadá úprava typu pokus / omyl 🙂

Nesmí chybět ani videa..

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..